est bezpieczna. Odpowiednio przystosowany kosz w pełni chroni pracującego. Podnośniki stosuje się do różnego typu prac w energetyce, leśnictwie, budownictwie itp. Służby ratunkowe są wyposażone w sprzęt, którego charakterystyka odpowiada wyłącznie znanym im przypadkom. Stosują na przykład różnego rodzaju wysuwane drabiny. Uniwersalne zwyżki wykorzystywane są w pracach różnych resortów także ich charakter odpowiada wielu czynnościom. Urządzenie takie można zakupić, jeżeli wiemy, że będziemy z niego dosyć często korzystać. W przypadku gdy potrzeby są sporadyczne, korzystamy z usług wypożyczalni takiego sprzętu. Koszty są niewielkie a pomoc duża.
Podczas prac na wysokościach musimy pamiętać o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa. Zwłaszcza gdy prowadzimy prace z elektrycznością. Również podczas silnych wiatrów należy pamiętać o grożącym nam niebezpieczeństwie.
Sprzęt, który przystosowany jest do prac w trudnych warunkach niezmiernie ułatwia nam funkcjonowanie. Prace takie można wykonać łatwiej, szybciej i bezpieczniej.
Profesjonalne prace na wysokościach można natomiast
W wielu dziedzinach przemysłu i usług pojawia się nieraz problem wykonania jakichś czynności na wysokości. W pierwszej chwili na myśl przychodzi drabina, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Profesjonalne prace na wysokościach można natomiast doskonale wykonać na tzw. zwyżkach. Cóż to jest takiego? Najprościej mówiąc zwyżka to rodzaj platformy, która jest umieszczona na hydraulicznym ramieniu. Pozwala to podnieść pracowników na określoną wysokość, gdzie mogą oni bezpiecznie i precyzyjnie wykonać zaplanowane zadanie. Najczęściej platforma jest zabezpieczona specjalnymi barierkami, tworząc rodzaj kosza. To i specjalne uprzęże, które noszą pracownicy, sprawia, że są oni całkowicie bezpieczni. Podnośnik jest zwykle umieszczony na samochodzie, dzięki czemu jego przemieszczanie nie stanowi problemu. Nowoczesne podnośniki mają ciekawie rozwiązane panele sterujące. Można wszelkie czynności dotyczące przemieszczania zwyżki na wysokości wykonać z dołu, łącznie ze zmianą wysokości, na której znajduje się kosz. Podnośniki świetnie sprawdzają się nie tylko w budownictwie, ale także przy pielęgnacji drzew, myciu okien czy malowaniu budynków. To także jeden z ważniejszych elementów wyposażenia straży pożarnej.
Wokół podnośników
Prace na wysokościach niewątpliwie należą do jednych z najtrudniejszych. Ale w obecnej dobie radzimy sobie i z takimi wyzwaniami. Wynajmujemy podnośnik i można wykonać bardzo różne zadania na wysokościach. Co więcej, wcale nie musimy od razu inwestować w taki sprzęt i kupować go bo z powodzeniem możemy skorzystać z usługi wynajmu.. Na rynku funkcjonuje sporo firm, które świadczą usługi w tym zakresie, więc tym samym każdy, kto tylko ma do wykonania jakieś prace na wysokościach, ma realne szanse na to, żeby sfinalizować sprawę. Podnośnik jest nieodzowny, kiedy chcemy przyciąć konary drzewa, które zaczyna zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. Świetnie też taka zwyżka sprawdzi się, kiedy zachodzi potrzeba pomalowania elewacji wysokiego budynku czy umycia okien w takim obiekcie. Bez podnośnika koszowego nie mogliby dzisiaj pracować np. elektrycy. Usunięcie awarii trakcji elektrycznej czy w ogóle jej wymiana jest możliwa właśnie z kosza odpowiedniej zwyżki. Aż trudno sobie dzisiaj wyobrazić czasy, kiedy takich udogodnień nie było. No cóż, prawdę mówiąc, kiedyś obywaliśmy się bez bardzo wielu rzeczy i jakoś trzeba było funkcjonować. Świat idzie naprzód i co rusz proponuje nam coraz to nowe rzeczy.
Pracownik musi przede wszystkim posiadać orzeczenie
Prace na wysokościach są jednymi z tak zwanych prac o szczególnym charakterze, które wiążą się z koniecznością posiadania przez ich wykonawców szczególnych, ściśle określonych zdolności psychofizycznych. Pracownik musi przede wszystkim posiadać orzeczenie lekarza medycyny pracy, iż może wykonywać prace na wysokościach, czyli na poziomie powyżej trzech metrów. Robotnicy przechodzą ponadto szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, gdzie wpajane są im zasady bezpiecznego użytkowania sprzętów, takich jak podnośnik, zwyżka czy żuraw.
Pracownicy nieposiadający odpowiedniego przygotowania zawodowego, będą bowiem stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Bardzo często bowiem prace na wysokościach, podczas których wykorzystywany jest podnośnik lub zwyżka, są wykonywane w ścisłych centrach miast, w sąsiedztwie chodników, gdzie codziennie przemieszczają się setki osób, dlatego też tego rodzaju roboty stanowią zagrożenie nie tylko dla wykonawców, ale również dla osób znajdujących się w ich sąsiedztwie.
Prace na wysokościach wiążą się z bezpośrednim ryzykiem uszkodzenia zdrowia pracownika, dlatego też osobom takim przysługuje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Ciężko jest bowiem wyobrazić sobie sześćdziesięcioletnią osobę, wspinającą się na podnośnik, zwyżkę albo dźwig.
Uprawnienia wysokościowe obowiązkowe są dla kaskaderów
Uważa się, że prace na wysokościach są bardzo niebezpiecznym zawodem. Jest w tym wiele prawdy, dlatego nie każdy może tę pracę wykonywać. Pracownik powinien mieć pewne predyspozycje, które minimalizują ryzyko wypadku. Osoba pracująca na rusztowaniach lub na zwyżce nie powinna mieć lęku wysokości oraz problemów z błędnikiem. Niemniej ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo człowiekowi oraz sprzętowi, na którym wykonywana jest praca. Podnośnik dopuszczony do prac na wysokościach musi być w pełni sprawny, mieć odpowiednie atesty oraz powinien przechodzić okresowe kontrole jakości. Podobne badania oraz kontrole sprawności musi posiadać zwyżka. Ten sprzęt wykorzystywany jest do malowania elewacji, budowania wysokich budynków oraz do pielęgnacji drzew. Nie należy zapominać też o uprawnieniach alpinistycznych, którymi mogą pochwalić się pracownicy dopuszczeni do prac na wysokościach. Uprawnienia wysokościowe obowiązkowe są dla kaskaderów, osób pracujących na budowach, monterów oraz dla pracowników, którzy pracują na platformach wiertniczych. Każdy kurs kończy się egzaminem, który uprawnia pracownika do wykonywania pracy na wysokościach na terenie całego kraju.